Mai kamatdöntő ülésén változatlanul, 6,5%-on hagyta az irányadó rátát a Magyar Nemzeti Bank. Bár a monetáris tanács a várakozásokkal teljesen egybeeső döntést hozott, valószínűleg mégsem volt izgalommentes, hiszen egy igen zűrzavaros áprilist kellett végigrágni hozzá. Éppen ezért érdekes lesz majd a jegybanki helyzetértékelés és előremutató kommunikáció.
Úgy tűnik, 2025 sem a magyar gazdaság dinamizálódásával indult: a Portfolio által megkérdezett elemzők szerint a holnap megjelenő első negyedéves GDP-növekedés még a 2024 végi szerény lendületet is alulmúlhatja.
Annyi minden történt az elmúlt egy hónapban a globális és a hazai gazdaságban, hogy számba venni is nehéz. Pedig holnap a Magyar Nemzeti Banknak ezt kell tennie, hiszen dönteni fog az alapkamatról. A piaci szakértők között teljes az egyetértés, hogy az irányadó ráta változatlan marad, ám a bizonytalanságra jellemző, hogy már az év hátralévő részére vonatkozó várakozások is erősen széttartóak.
Áprilisban nagyon sok oda-vissza változás történt az Egyesült Államok vámpolitikájában, ám meglehet, hogy a 90 napos felfüggesztés végéig nyugvópontra jutott a kereskedelmi háború. Amennyiben a szakértői számítások helyesek, a vámok jelenlegi formájukban való fennmaradásának egyik legnagyobb vesztese maga az USA lehet. A UBS közgazdászainak becslése szerint még akkor is fékeződik a világgazdaság, ha a viszonossági vámokat végül nem veti ki Donald Trump. A magyar gazdaság növekedési kilátásai szintén sérültek az áprilisi vámviharban.
A világgazdaság fordulóponthoz érkezett: miközben 2024 során a stabilizálódás jelei mutatkoztak, ezek most komoly próbatétel elé kerülnek a vámháború okozta gazdaságpolitikai bizonytalanság miatt – írja kedden kiadott World Economic Outlook jelentésében a Nemzetközi Valutaalap (IMF). A globális növekedési várakozásokat jelentősen visszavágta a szervezet, amely szerint a legnagyobb vesztesek az Egyesült Államok és Kína lehetnek a kereskedelmi konfliktusban. Magyarország esetében az IMF jóval szkeptikusabb a növekedési kilátásokat illetően, mint a magyar kormány.
Pénteken hirdeti ki Magyarország adósbesorolását az S&P Global Ratings. A hitelminősítő októberi és februári értékeléseiben már súlyos figyelmeztetéseket fogalmazott meg a költségvetési egyensúly, az államadósság és az uniós források elapadása miatt. Kétesélyes a mostani döntés kimenetele: a közelmúltbeli, összességében talán a vártnál megengedőbb hitelminősítői lépések azonban arra engednek következtetni, hogy Magyarország bóvlihatáron álló hitelminősítésének még a stabil kilátása sem változik, vagyis a kiszámíthatatlan nemzetközi hangulatban indokolt lehet a kivárás az S&P részéről. Ugyanakkor a péntek esti döntés mégsem izgalmak nélküli, hiszen a hitelminősítő több olyan kockázati tényezőt is megjelölt korábbi értékeléseiben, amelyek alapján egy kilátásrontás sem lenne teljesen meglepő.
Nagyon sokan már most történelmi jelentőségű időszaknak nevezik a Donald Trump által a "Felszabadítás Napján" útnak indított vámháborús napokat. A részvény- és kötvénypiaci befektetők, a célba vett országok vezetői minden bizonnyal így érzik. A tőzsdék valósággal hullámvasútra ültek, a piaci szereplők csak kapkodják a fejüket, rövid idő alatt ezermilliárd dollárok égtek el. Mégis hogyan lehetséges mindez, pontosan mi vezetett ilyen mértékű csapkodáshoz a piacokon, lehet-e ebben változás, milyen rövid és hosszú távú következményekkel járhat ez a világgazdaságra, azon belül is Magyarországra. Egyáltalán mit fog mindebből megérezni a magyar gazdaság és milyen csatornákon keresztül érinti a magyarokat a globálissá váló vámháború. Ezekről beszélget a Portfolio stúdiójában Vidovszky Áron, a Portfolio Csoport podcastszerkesztője, Madár István makrogazdasági vezető elemzővel és Nagy Viktor részvénypiaci vezető elemzővel.
Az új amerikai vámpolitika súlyosan érinti a magyar gazdaságot, különösen az autóipari exportot. Noha politikailag kedvezőbbé vált Budapest és Washington viszonya Donald Trump hatalomra kerülésével, a gazdasági következmények kifejezetten kedvezőtlenek lesznek itthon. Ráadásul a vámok kivetését megindokló amerikai elemzésben az egyik legtöbbet emlegetik a hazai gyakorlatokat, köztük a közbeszerzési rendszer átláthatatlanságát és a diszkriminatív magyarországi különszabályokat – írta meg a Válasz Online.
Mielőtt Donald Trump amerikai elnök újabb vámemeléseket jelentene be, megerősítette, hogy április 3-tól az autókat, majd májustól az autóalkatrészeket sújtják 25%-os vámmal. A lépések kereskedelmi háborúhoz vezethetnek, mivel az érintett országok – köztük amerikai szövetségesek – megtorló intézkedéseket helyeztek kilátásba. A szakértők szerint a döntés nemcsak a globális gazdaságot fékezheti, hanem az amerikai háztartások költségeit is jelentősen növelheti.
A Donald Trump amerikai elnök által már hatályba léptetett, az ország járműimportjánál alkalmazott vámok Kanadának és Mexikónak fájnak egyelőre a legjobban, de Európában Magyarország lehet rövid és hosszú távon is az egyik legnagyobb vesztes – derül ki a WiiW (Wiener Institut für Internationale Wirtschaftsvergleiche), a Bécsi Nemzetközi Gazdasági Tanulmányok Intézetének friss elemzéséből.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist keddi adása. A mai műsorban Nyeste Orsolyát, az ERSTE Bank vezető makrogazdasági elemzőjét kérdeztük a pénzintézet által közzétett negyedéves gazdasági kitekintésről. Ebben egyebek mellett arról írtak, hogy kedvezőtlen fordulat állhat be az Egyesült Államok gazdaságában, Európában sok a bizonytalanság, de vannak bizakodásra okot adó jelek, a magyar gazdaság növekedési kilátásait pedig nagyban gátolja az üzleti bizalom alacsony szintje.
A kelet-közép-európai gazdaságokat a nemzetközi környezet kedvezőtlen alakulása sújtja, és a régió a legsebezhetőbbek közé tartozik a jelenlegi világgazdasági helyzetben. A leginkább a Donald Trump amerikai elnök kiszámíthatatlan gazdasági, kereskedelmi háborút indukáló intézkedései miatt új világrend születik: a korábbi évek, magyar gazdaságot jellemző exportvezérelt növekedési modellje kifulladóban van, miközben az új stratégiák – például az értékláncban való feljebb lépés – megvalósítása időigényes és strukturális akadályokba ütközik. Mindez pedig súlyos problémákat jelenthet Magyarországnak hosszú távon is – derül ki az Oxford Economics friss, régiós kilátásokat vizsgáló jelentéséből.
Az amerikai tőzsdék pénteken jelentős emelkedéssel zártak, de a vezető indexek így is a negyedik egymást követő veszteséges hetüket könyvelték el, míg az európai piacokat kevésbé befolyásolta Donald Trump vámháborús fenyegetése, mivel a védelmi kiadások növelésére vonatkozó tervek miatt továbbra is optimista a hangulat. A héten a figyelem középpontjában az amerikai kiskereskedelmi forgalom és a Federal Reserve kamatdöntése áll majd, amely meghatározó lehet a piaci mozgások szempontjából. A politikai események közül kiemelkedik az Európai Tanács csúcstalálkozója, ahol versenyképességi reformokat és védelmi kiadási terveket vitatnak meg. A kérdés, hogy folytatódik-e a forint diadalmenete.
Februárban 5,3 százalékos lehetett az infláció - ez derül ki a Portfolio kérdésére válaszoló elemzők előrejelzéseiből. A szakértők többsége úgy látja, hogy a magyar gazdaság már túl van a meglóduló infláció csúcsán, de az áremelkedési ütem gyors csökkenésére senki nem számít.
Az erőltetett növekedés és a devizaleértékelés előbb-utóbb inflációt okoz - magyarázta Zsiday Viktor a Népszavának adott interjújában. A befektetési szakember részletesen beszélt a Magyarországon ismét kilátásba helyezett árstopok negatív hatásairól is, valamint a 2026-os parlamenti választás előtt várható költségvetési kiköltekezés esélyeiről.
Az euró kedden túlnyomórészt a 401-402 forintos sávban mozgott, de az esti órákra közelített a 400 forintos szinthez. Orbán Viktor hétfői kijelentése szerint a forint akár a lélektani határ alá is kerülhet. A dollárral szemben a forint ugyan gyengült kedden, de ez nem nevezhető zuhanásnak. A lengyel zloty gyakorlatilag stagnál a forinthoz képest, míg a cseh korona gyengülése miatt árfolyama 16 forint alá csúszott.
A jemeni húszik ugyanis megadták magukat.
A 133-ból 89 voks kell az új pápa megválasztásához.
Mutatjuk a számokat.
Mi áll a GDP-csökkenés mögött?
Távozik a guru a Berkshire Hathaway éléről.
Nyitrai Győzővel, az MBH Befektetési Bank üzlet- és termékfejlesztésért felelős vezérigazgató-helyettesével beszélgettünk.